CHLUBNA – Město by mělo se zástupci pošty jednat

Předpokládám, že většina Orlováků zaregistrovala, že se budou zavírat dvě pobočky České pošty ze tří, které máme v našem městě.

Souhlasím s otevřeným dopisem pana Hejtmana Ivo Vondráka a pana Primátora Statutárního města Ostrava Tomáše Macury (odkazy na konci). Je s podivem, že v našem kraji se zavírá šestina všech poboček a jen v Ostravsko Karvinské aglomeraci to je 36 poboček, což je 12 procent z celkového počtu zavíraných poboček v Česku. Devatenáct v Ostravě a sedmnáct na Karvinsku.

Pokračovat ve čtení: Zavření dvou poboček České pošty v Orlové V Orlové by se dalo ušetřit i jinak. Máme tady unikát. Na poště, která je součástí úřadu, je čekárna, ve které nejčastěji čekají lidé bez domova, hlavně v zimních měsících. Prostor čekárny je jen polovina celkového prostoru, který je v této části. Celkově má i s čekárnou asi 150 m2. Zástupci České pošty chtěli snížit nájem pro tuto pobočku, protože je jedna z nejdražších v Česku. Když nesnížíme, tak poštu uzavřou. Argumentoval jsem, že nám, tedy městu Orlová, mohou vrátit tento plně nevyužitý prostor. Tím žádost o slevu skončila a ani o ní nezažádali.

Věřím tomu, že by nám, občanům města, nevadilo, že nemáme čekárnu u pošty, ale předpokládám, že nám vadí rušení poboček pošty.

Tuto možnost zástupci České pošty nevyužili. Raději lidem vzdálí službu. Kdyby se vedení pošty zamyslelo nad tím komplexně, tak prvotně dají výpověď na prostory, které nemusí ke své činnosti využívat ve stávajících pronájmech (viz. čekárna v Orlové) a až pak budou rušit pobočky a propouštět lidi. Kolik takových různých prostorů na poštách může být?

Pamatuji si z rozhovoru s panem bývalým generálním ředitelem pošty Romanem Knapem, jak mi vykládal o samostatném prostoru mimo hlavní část pošty, kde si paní vedoucí pošty každý den odložila jen kolo. Pošta tento prostor „nutně potřebovala“ a platila za něj. Určitě by se našly i další podobné prostory.

Město Orlová by tento uvolněný prostor mohlo pronajmout k možnému podnikání a zájemce by na své náklady upravil prostor tak, aby vchod do něj byl mimo poštu. Opět by mohlo být živěji na našem náměstí.

Bude vedení našeho města se zástupci České pošty jednat?

2. dubna 2023
Mgr. Miroslav CHLUBNA
zastupitel Města orlová